14 Temmuz 2010 Çarşamba

Mojo + ASP .net 4.0 + JQuery gel vatandaş geeeel...

Merhaba
Açılış biraz garip oldu ama ne ararsanız var geçektende...
Son haftalarda Mojo yu incelerken çok değşik bakış açıları keşfetme şansım oldu deneyimlerimi daha önce bahsettiğim.net 4.0 (gerçekten yeni özellikler içeriyor, yeri geldikçe değiniriz) paylaşmak istedim.

1
mojoPortal web sitesi : http://www.mojoportal.com/
kaynak kodları ve derlenmiş içerik için : http://mojoportal.codeplex.com/

Benim tavsiyem Visual Studio 2010 üzerinde kaynak kodlarla çalışmanız ama yavaş bir bilglisayar üzerinde çalışacaksanız hazırlığınızı ayrı bir projede yapmak build işlemlerindeki zaman kaybından kurtarmanızı sağlayacaktır.

Joe Audette ki son 6-7 senesini mojoya ayırmış yememiş içmemiş bir CMS sistemi ortaya çıkartmıştır, ilahımızdır ve forumlardan takip ettiğim kadarı ile oldukçada yardım severdir kendisi ; son versiyon kaynak kodlar dururken neden eski sürümlerle çalışasınız. SVN kullanın diye tavsiye ediyor. Bencede bunu yapmak oldukça mantıklı.

Bunun için TortoiseHg en kolayından çözüm sunuyor diye tarif ediyorlar.


TortoiseHg adresi : http://tortoisehg.bitbucket.org/download/index.html

buradan son versiyonunu indirip kurduktan sonra gelelim mojoPortal ın kaynak kodlarını indirmeye.
2-
http://www.mojoportal.com/getting-the-code-with-tortoisehg.aspx adresindede izah edildiği üzere svn kaynağından dosyalrı bir klasöre indirip uygun bir uygun olan solution dosyasını açıyoruz.

Tabiki veritabanı işlemlerinide bu arada halletmemiz gerekiyor. Ben Sql Express 2005 üzerinde mojosvn isimli bir veritabanı oluşturdum ve sa kullanıcısına bir şifre atayarak web.config dosyası içerisindeki bir düzine ( faydalı bişey her türlü veritabanı deteği var) connection string içerisinde SQL Server için olanı gerektiği gibi düzenleyerek işlemleri tamamladım. burada unutulmaması gereken
a- Veritabanı oluştur ve owner ata
b- Kullanıcılara giderek yeni veritabanı için yetkilendirme yap. dbreader,writer,owner ext.

3- gelelim teste....

Hiçbir değişiklik yapmadan bi görelim bakalım diyorsanız ki sanırım ilk denemeler böyle oluyor.
IIS kullanmak en kolay yöntem gibi... IIS manager vasıtası ile default website içerisinde yeni bir sanal klasör oluşturup hedef olarak svnden indirdiğimi klasörü gösteriyor ve browserımızdan
localhost/vDirectoryName i direrek görüntüleyebiliyoruz.

şimdilik sanırım bu kadar yeterli...
Biraz inceledikten sonra çok hoşunuza gideceğine eminim.
Bir süre önceki versiyonları biraz karmaşık olsada içerdiği kendi kontrolleri jquery desteği sayesinde bende ilerisi için ümit vaad eden mojoPortal biraz daha ilgi görürse patlama yapabilir.

görüşmek üzere...
soru ve görüşler için her zamanki gibi
kanpinar@hotmail.com

Hiç yorum yok: