25 Ocak 2009 Pazar

Ekonomi strateji komedi ... Bu sistem böyle gitmeeeeeeez....Değişik bişeyler yapmak lazım

Yeni bir aşk yeni bir iş....

Hani ülkelerin yönetiminin ele alınması için artık savaşlara gerek kalmadığını, uzaktan bir düğmeye basar gibi istediklerimzi yaptırmanın mümkün olabileeğini yazmıştım.

Bir hocanın konuşmalarından ne kadar etkilendiğimi itiraf ederek bu eksende yazmak istedim bugün.

Olay şu ki ekonomik terörizm denen oldugu, bizim Bilinç seviyemizin anlamaya müsait olup gerekli mcralar bunu kabullenmeye ve işleri bittiğinde itiraf etmeye hazır oluncaya kadar toplum
tarafından kabul etmeyecektir.
Bunu kabul ettiğmizde ise zaten bu yönetem işini bitirmiş yeni yapılanmalar ve futurstik düşünceler kuramlar ortaya çıkmış olacaktır.

Peki neden bu olguya gerek vardır.Neden bir başka ülkeyi güdümünüzde ve sizin ekonomik gücünüze destek verir hale getirmek istersiniz.Neden kapitalizm,
tüketim toplumları ve demokrasiyi bu kadar çok dünyada gündemde tutmak istersiniz ?

Aslında sorunun cevabıda içerisinde var farkettiğiniz gibi.Yanlış anlaşılmasın bu yöntemleri kullananlar yazlnızca Amerika değildir vede tek kast ettiğim.
Çünkü yarattığınız ve vaad ettiğiniz bedel sabit tutulmak zorundadır.Yani ben bir gram altın getirene 1$ veririm diyorsanız bunu devam ettirmelisiniz.
Ve kabul etmeyebilirisiniz ama bizim kızıl elma dediğimiz.Başklarının ilkelerimiz dedikleri kuramlar yürürlülükte tutulmalıdır.
Ülkelerinde takıntıları olabileceği buradan da çıkartılabilir , bunuda ayrıca düşünmek , konuşmak lazım.

Emperyal ülkelerin bu yöntemleri öğrenmeleri ve birbirleri üzerinde uygulamaya çalışmaları doğal ve olağandırki bu sebepten birbirlerine hatta müttefik ilan ettiklerine ambargo uygulamışlardır.

Bu yüzdendir ki normal işleyişte kapıdan girmeden koltuğa oturulmazken girdiğimizi kimse görmeden biz koltukta oturur bulmadıkmı kendimizi.Ortaktan ziyade pazar olamdıkmı ?

Sistemleri ki adı üstünde sitem o şekilde geliştirilmişki bir arada bir bütün olarak , gerek askeri gerek ekonomik gerek siyasi gerekse lojistik
olarak külliyen hareket etmekteler ve güçlerini bu kümülatif baskıdan almaktalar.Gerektiinde kendi içyağlarını tüketerek askeri yatrımlara o kadar çok gitmektelerki ,
bu askeri stokları eritmek için savaş yoksa dünya üzerinde, kendileri savaşmak durumunda kalırlar.

Bahsettiğim hocanın sözleri doğrudan paralel düşüncemi yansıtmakta ve burada cümlelerimi tamamlayan bu düşüncelerden yani karmaşadan birkaç satır bahsetmek istiyorum.

Radikal gruplrın gündeme gelmesi ve ulusallaşma.

Açlık ve sıkıntıdan dolayı içine kapanma ve dışa kapalı modele geçilmesi.

Bu sıkıntıalrın giderilmesinin 1 yıla yakın zaman alması.

Bütün bu aksaklık yada olağan olmayan durumun tüm seviye gruplarında kendi içlerinde aynı şekilde görülmesi.

Gücü olanın gücünü kullanarak dayatmalarla isteklerini yerine getirmesi ve hata yada kendi sıkıntılarını başkalar üzerinden gidermeye çalışması.

Tüm bunlar bir araya gelince küçük problemlerin bir araya gelerek makro boyutta baş edilemez sorunlara yol açması.

Gibi sonuçları beklemeliyiz ve kötüye hazırlıklı olmalıyız ...

Aslında bunları çoook daha uzun zamana yaymak ve bir 15-20 yıllık dilimde değerlendirmek lazım.Yani emperyalizmin üretim ve tükeim dengeleri üzerindeki etkisi , para ve karşılığı dengesindeki açığın
nasıl uçurumlara dönüştüğü ve bu uçurumun görmezden gelidiği.Ki performansınız bu uçurumdan atlayıp karşıya geçmeyi bir yere kadar kaldırabilir.Er yada geç yorulursunuz.

Bunları tamamı tarihte var ve ülkemizde de oynanan yaa sahnelenen oyunun bu küresel yada global tiyatronun bir parçası olmasından endişe duyuyorum demek istiyorum iyi düşünebilmek için.
Ki benim gibi insan doğasına aykırı bir pesimist için bunu söylemek bile çok iyimser.

LÜTFEN YERLİ MALLARINI KULLANIN !!!

BURJUVANINYADA SERMAYENİN DÜŞMANI OLMAYIN !!! EN AZINDAN BU İKTİSADİ SİSTEMDE DEVAM ETTİĞİMİZ MÜDDETÇE.

PARANIN KÖLESİ OLMAYIN. MAL HERZAMAN GEÇERLİ TEK DEĞERDİR. DOLAR DEĞİL. $ DAN ÖNCE TİCARETTE, ZENGİN İNSANLARDA VARDI.VE DÜNYA DÖNÜYORDU.
(Buradan hareketle $ fenomenini de konuşmak lazım.Film gibi bir hikayesi vari aslında biraz daha araştırmak lazım)

saygılarımla

Hiç yorum yok: